Galowie. Ród mężnych wojowników, którzy przez wieki niepodzielnie rządzili częścią Europy Zachodniej, stanowili realne zagrożenie dla rodzącego się państwa rzymskiego i szczerze kochali swoje matki. „Co się stało, że się zesrało?” – zastanawiają się naukowcy, niedowierzając, że ich potomkami mogą być dzisiejsi Francuzi.
Udzielenia odpowiedzi na powyższe pytanie nie ułatwiają ostatnie wydarzenia z Prowincji Francuskiej. Mikołaj Sarkoziak – francuski gubernator, ignorując najpierw zastrzeżenia, późniejsze protesty oraz końcowe błagania o powrót do zmysłów swoich doradców z powiatu czeskiego, zapragnął spełnić dziecięce marzenie o wybudowaniu największego ludzika z klocków LEGO.
Sprawa nie budziłaby większych emocji, gdyby nie fakt, że do realizacji swojego projektu postanowił bez konsultacji z nikim wykorzystać Łuk Triumfalny stojący w Paryżewie. Tydzień temu, pod pretekstem renowacji tego zabytku, rozpoczęto operacje dostawiania wysokiego na 71 metrów korpusu postaci.
Kiedy odsłonięto mierzącą 122 metrów całość, zdezorientowani przechodnie wpadli w panikę. Niedorzeczna plotka o rozpoczęciu inwazji przez zbuntowane oddziały wojska z powiatu duńskiego wywołała masową ucieczkę mieszkańców z miasta. Nie było nikogo, kto byłby w stanie zapanować nad chaosem, bo w pierwszej kolejności zrejterowali policjanci i urzędnicy.
Dopiero brygady wojska sprowadzone z Ziem Odzyskanych przywróciły porządek. Wszyscy uciekający Francuzi, pomimo wyjaśnień żołnierzy, poddawali się napotkanym oddziałom, prosząc o litość w zamian za kosztowności. Samego gubernatora zatrzymano pod Warszawą, w której zamierzał się schronić przed duńskimi komandosami.
Według naocznych świadków, gdy Naczelnik dowiedział się o całej sprawie, śmiał się przez równe dwie godziny i dziesięć minut, a na koniec stwierdził, że pomysł gubernatora nawet mu się podoba i Łuk Triumfalny może pozostać w obecnej postaci.
Pytani przez nas Duńczycy nie widzą w całym zamieszaniu nic zabawnego i szepcą tylko cicho między sobą o konieczności inwazji na Prowincje Francuską.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:8.9 | oddanych głosów:22)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.