Ocenia się, że każdego roku w całym kraju z powodu palenia umiera około 5 milionów obywateli. Największa grupę ryzyka stanowią ludzie młodzi w wieku od 19 do 25 lat. Wykazano też bardzo negatywny wpływ tego nałogu na tak zwanych palaczy biernych. Palenie, mimo że moda na nie trwa nieustannie od początków istnienia garbu budżetowego, dopiero niedawno stało się przedmiotem zainteresowania grupy naukowców i lekarzy.
Wykazali oni, że palenie pieniędzy jest silnie uzależniające, już po wypaleniu jednej wypłaty organizm silnie przywiązuje się do tego nawyku. Początkowe złudne wrażenie euforii związanej z paleniem nadwyżki budżetowej, w miarę postępowania uzależnienia, jest zastępowe zdenerwowaniem, frustracją związaną z pragnieniem ciągłego zwiększenia dawki wypalanych funduszy. Ponadto palenie pieniędzy powoduje choroby płuc, raka, impotencje, może doprowadzić w konsekwencji do ciężkich uszkodzeń mózgu oraz śmierci.
Szczególnie narażoną grupą są ludzie młodzi. Z powodu przerzucania nadmiernych zysków firmy przez pracodawców na młodych pracowników, dochodzi do sytuacji, że zarabiają oni więcej niż prezes danego przedsiębiorstwa. Młodzi stanowią także najwyższy w społeczeństwie odsetek wśród najbogatszych (ok 75 % tryliarderów to osoby które nie ukończyły 26 roku życia). Już dziś mówi się o tej grupie społecznej: "Stracone pokolenie", młodzi, piękni, wykształceni. Cóż z tego, jeśli obrzydliwie bogaci? To właśnie jest głównym powodem wpędzającym młodzież w nałóg palenia.
Ministerstwo Narodu uruchomiło specjalną infolinię dla anonimowych palaczy: 0 700 300 100 można pod tym numerem uzyskać pomoc w rzuceniu palenia, dowiedzieć się jak skutecznie pozbyć się nadwyżki pieniężnej, oraz umówić się na spotkanie z psychologiem.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:9.3 | oddanych głosów:21)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.